قیمت ورق ST52 امروز

ورق st52 چه ویژگی‌هایی دارد؟ ST52 چیست؟ ورق فولادی در چند نوع ساخته می‌شود و چه کاربردی دارد؟ ورق st52 چه ویژگی‌هایی دارد. به تمام این سؤالات در ادامه پاسخ داده می‌شود. برای اطلاع از قیمت ورق ST52 امروز با آهن‌آلات همراه باشید.همان‌طور که می‌دانید فولاد نوعی آلیاژ آهن است و خود آلیاژهای مختلفی دارد که با توجه به قیمت ورق و ترکیب شیمیایی و خواص آن‌ها تقسیم‌بندی می‌شوند. یک دسته بزرگ و پرکاربرد از فولادهای آلیاژی وجود دارد که در صنایع و ساختمان‌سازی استفاده‌های زیادی دارد. این دسته با نام فولادهای کم‌کربن که معمولاً دارای درصد کربن کمتر از.25 هستند، شناخته می‌شوند؛ اما به خاطر وجود درصد بالایی از عنصر منگنز و سیلیسم، به این دسته از فولادهای آلیاژی، فولاد منگنز کم‌کربن نیز گفته می‌شود.

ورق ST52 چیست

فولادهای کم‌کربن نرم هستند این ویژگی باعث شده تا قابلیت شکل‌پذیری بالایی داشته باشند. مهم‌ترین گریدهایی که در این دسته جای می‌گیرند. قیمت ورق شامل st52, st44, st37 و st60 است.شاید برایتان سؤال پیش‌آمده است که دلیل این نوع نام‌گذاری چیست؟ در اینجا st به معنی کم‌کربن بودن فولاد است؛ بنابراین در کنار نام تمام فولادهای با کربن پایین می‌توانید حروف st را مشاهده کنید.عدد بعد از st نشانگر میزان استحکام کششی فولاد است در این دسته مشاهده می‌کنید که st52 بیشترین میزان استحکام کششی را دارد؛ بنابراین ازاین‌جهت مرغوب‌ترین نوع فولاد آلیاژی در دسته خود محسوب می‌شوداگر در جایی نام ورق را به‌صورت ST52-3N مشاهده کردید، به این معنی است که این فولاد دارای درجه کیفیت 3 (بیشترین درجه کیفیت) و نرمالیزه شده است. قیمت ورق ST52 امروزاز فولادهای کم‌کربن در ساخت محصولات فولادی مختلفی همچون تیرآهن، نبشی و ناودانی، میلگرد، لوله و … استفاده می‌شود. در این نوشته به دلیل اهمیت بالای ورق ST52 به معرفی ویژگی‌های آن پرداخته‌ایم.

نکته: در ایران ورق‌های فولادی کم‌کربن را بر اساس استاندارد DIN آلمان تولید می‌کنند و نام‌گذاری بالا نیز طبق همین استاندارد است.

ورق st52 چه ویژگی‌هایی دارد؟

فولاد آلیاژی از آهن است؛ به این معنی که در ترکیب آن مقادیر مختلفی از انواع عناصر و فلزات به کار برده می‌شود. مهم‌ترین عناصر تشکیل‌دهنده آلیاژ فولاد ST52 شامل منگنز، سیلیسیم، کربن، فسفر و گوگرد است. در این میان منگنز با 1.6 درصد بالاترین میزان را به خود اختصاص داده است. دلیل نرم بودن و شکل‌پذیری بالای ST52 نیز وجود مقدار زیادی عنصر منگنز در فولاد آن است. قیمت ورق ST52 امروز

علاوه بر این می‌توان گفت ورق ST52 دارای:

است. نرم بودن ورق ST52 خاصیت شکل‌دهی در حالت سرد را به آن می‌دهد. گفتیم که عناصر تشکیل‌دهنده هر فولاد آلیاژی دلیل خواص آن است؛ بنابراین برای اینکه بدانیم ورق st52 چه ویژگی‌هایی دارد به سراغ مهم­ترین عناصر تشکیل‌دهنده ترکیب آن می‌رویم:

منگنز
با علامت Mn در جدول تناوبی مشخص می‌شود. این عنصر سرعت خنک شدن بحرانی را کم می‌کند و باعث می‌شود تا فولاد سخت‌تر و با استحکام شود. وقتی منگنز را به آلیاژ فولاد اضافه می‌کنند، در حقیقت خاصیت جوشکاری و آهنگری آن را افزایش می‌دهند.

سیلیسیم

در جدول تناوبی با علامت Si نشان داده می‌شود. سیلیسیم باعث افزایش استحکام فولاد شده و سختی آن را بالا می‌برد. وجود عنصر سیلیسیم در فولاد باعث می‌شود تا در برابر سایش مقاوم شود. دقت داشته باشید که درصد بالای سیلیسیم در فولاد باعث کاهش انرژی ضربه و شکل‌پذیری خواهد شد. قیمت ورق ST52 امروز

دلیل اکسیژن زدایی فولاد:

در تمامی انواع فولاد مقداری اکسیژن وجود دارد؛ اما اکسیژن باعث ترد شدن و شکنندگی فولاد است. به همین دلیل در مراحل مختلف تولید فولاد و آلیاژهای فولادی، مقدار اکسیژن آن را کاهش می‌دهند. به فرایندی که طی آن اکسیژن فولاد را از آن خارج می‌کنند، عملیات اکسیژن زدایی می‌گویند. بر اساس میزان اکسیژن موجود در فولاد آن را به سه دسته زیر تقسیم می‌کنند:

همانند اکسیژن، عنصر گوگرد نیز به فولاد خاصیت شکنندگی می‌دهد. به همین دلیل عملیات گوگردزدایی بر روی فولاد انجام می‌شود. یک روش برای گوگردزدایی از فولاد، افزودن کاربید کلسیم یا سیلیسید کلسیم به آهن مذاب یا فولاد است. قیمت ورق ST52

ابعاد و ضخامت ورق ST52

این ورق نوعی ورق سیاه است؛ این معنی که با غلتک کاری نوردگرم ساخته می‌شود. ازآن‌جهت به آن ورق سیاه می‌گویند که بعد از خروج از خط تولید دارای سطحی مات و تیره و پوسته‌پوسته شده است. برخلاف ورق‌هایی که با غلتک کاری نورد سرد ساخته می‌شوند و سطحی صاف و براق دارند.

بر اساس نیاز صنایع مختلف، ضخامت‌های متنوعی از ورق‌های فولادی توسط کارخانه‌ها تولید و به بازار عرضه می‌شود. در این میان ورق ST52 عموماً با ابعاد 6000*1500 میلی‌متر و 6000*2000 میلی‌متر ساخته می‌شود.

کارخانه‌ها استانداردهای مختلفی را برای ضخامت این نوع ورق در نظر گرفته‌اند. برخی از کارخانه‌ها ضخامت‌های کم مثل 3 میل را تولید نمی‌کنند درحالی‌که برخی از کارخانه‌ها تمام ضخامت‌ها را تولید می‌کنند. معمولاً ورق فولادی را هم به‌صورت رول و هم به‌صورت شیت می‌توانید در بازار پیدا کنید. قیمت ورق ST52 امروز