قیمت تیرآهن اسفنجی در تهران

ساختمان های جدید را ببینید که معمولا در چندین طبقه ساخته می شوند و با وجود بلایای طبیعی، مخاطراتی محیطی و .. دوام و استحکام بالایی دارند. قبلا اینگونه نبود و سازه ها و ساختمان ها طول عمر بالایی نداشتند و در اثر نیروهای مختلفی که از درون و بیرون بر آنها وارد می شد، مستهلک شده و از بین می رفتند. با افزایش جمعیت در شهرهای بزرگ دنیا، بشر به فکر استفاده حداکثری از فضای اطراف خود شد. در این نوشته می خواهیم از کاربردی ترین محصولات فولادی و فلزی که در ساختمان ها استفاده می شود صحبت کنیم و به موضوع قیمت تیرآهن ترک در تهران نیز بپردازیم.قیمت تیرآهن اسفنجی در تهران

تیرآهن چیست و چه کاربردی دارد

کمتر کسی را می توان یافت که این محصول رایج را نشناسد یا حداقل تصویری از آن را در ذهن نداشته باشد. تیرآهن مقطع فلزی (معمولا آهنی و فولادی) است که جنس محکم و مقاومی دارد. همین استحکام و مقاومت تیرآهن است که آن را به عنوان یک جزء مهم در اسکلت ساختمان ها انتخاب کرده است. شکل قیمت تیرآهن در تهران  ساده است. یک قسمت میانی دارد که به آن جان گفته می شود. دو قسمت کنار دارد که به صورت عمود بر جان به آن متصل شده اند و به آن ها بال گفته می شود. بالهای تیرآهن دارای ضخامت و اندازه خاصی هستند که در استانداردهای گوناگون با هم تفاوت دارد. جان تیرآهن نیز به همین شکل دارای یک ارتفاع و ضخامت خاص است. به اندازه ارتفاع تیرآهن، سایز تیرآهن گفته می شود.

انواع مختلف تیرآهن آهن رسان

اگر به سطح مقطع این محصول توجه نمایید آن را به شکل حرف لاتین I می بینید به همین دلیل به آن تیرآهن I نیز گفته می شود.

اما نوع دیگری از تیرآهن ساخته می شود که در آن ارتفاع جان و بال های تیرآهن بال هم برابر است. در واقع عرض بال ها زیاد است. اگر این نوع محصول را از قسمت سطح مقطع نگاه کنید، شکل حرف H را خواهید دید. همین موضوع باعث شده تا محصول ذکر شده را با نام تیرهاش یا هش یا تیرآهن H بشناسند. تیرآهن عریض یا بال پهن نیز نام های دیگری برای این محصول به شمار می رود.

نام های تجاری و نشان هایی برای تیرآهن معمولی و هاش هست که به ترتیب IPE و IPB می باشد. ناگفته نماند که تیرآهن هاش در دو مدل سبک و سنگین ساخته می شود و به ترتیب با علائم IPBA و IPBV نشان داده می شود. البته این را هم بدانید که تیرآهن هاش را با علامت های HEA و HEB نشان می دهند.

تیرآهن معمولی در  ایران با دو استاندارد رایج تولید می شود، یک نوع اروپایی با علامت IPE و یک نوع روسی و چینی با علامت INP است. یکی از تفاوت های آشکار میان این دو نوع وجود انحنا در قسمت اتصال بالها به جان تیراهن است که در نوع اروپایی قائم و در نوع روسی دارای انحنا است و ضخامت بالها در طول آن از زیاد به کم متغیر است.قیمت تیرآهن اسفنجی در تهران

تیرآهن لانه زنبوری چیست

نوعی تیرآهن نیز ساخته می شود که به آن تیر مشبک یا تیرآهن لانه زنبوری گفته می شود. ساخت این محصول دو مرحله دارد که شامل برشکاری و جوشکاری است. در واقع تیرآهن لانه زنبوری از تیرآهن معمولی ساخته میشود. برای ساخت آن ابتدا تیر ساخته شده را از قسمت جان با الگوی ذوزنقه ای برشکاری می کنند. سپس دو قسمت جدا شده تیر را دوباره به گونه ای بر روی هم قرار می دهند که در جان آن سوراخ هایی شش ضلعی ایجاد شود.  این سوراخ ها به دلیل شباهتی که به لانه زنبور دارند موجب نامگذاری آن به تیر لانه زنبوری شده است.

این محصول به دلیل داشتن سوراخ ها و حفره های جان، نسبت به نوع معمولی خود در همان سایز، وزن کمتری دارد، بنابراین هزینه و قیمت تیراهن لانه زنبوری ارزان تر است.

کاربردهای تیرآهن در صنایع

این محصول بیشتر در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. در اسکلت ساختمان ها، سازه ها، پل ها، سد ها، راه و شهر سازی و امثال آن از تیرهای فولادی و فلزی مختلف در اندازه و ابعاد و استانداردهای گوناگون استفاده می شود. اما برخی از انواع تیرآهن وجود دارند که بر اساس ویژگی های خاصی که دارند، در صنایع دیگر به کار می روند. مثلا در معادن، ساخت ماشین آلات سنگین، در ساخت بالابرها، جرثقفیل ها، بیل مکانیکی، ریل و راه آهن و .. .

قیمت تیرآهن در بازار

بازار آهن محصولات بسیار متنوعی دارد. انواع میلگرد، تیرآهن، ورق، نبشی، سپری، پروفیل ، لوله و … از آهن، فولاد و فلزات آهنی ساخته می شوند که دارای خصوصیات فنی و مکانیکی بسیار خوبی هستند. این محصولات در صناعی زیادی مورد استفاده قرار می گیرند بنابراین نیاز به آن ها زیاد است. برای تامین این محصولات هم از طریق کارخانه های داخلی و هم وارداتی محصولات مورد نیاز را تامین می کنند.

کارخانه های داخلی معمولا بیشتر محصولات را تولید و عرضه می کنند که حتی برخی از محصولات را به صورت صادرات نیز ارائه می دهند. قیمت محصولات داخلی معمولا ارزان تر از محصولات وارداتی است. البته قیمت در کارخانه های داخلی با هم تفاوت هایی دارد که دلایل متعددی دارد.قیمت تیرآهن اسفنجی در تهران

تیرآهن انواع گوناگونی دارد. این را هم متوجه شدیم که این محصول در سایزهای مختلفی ساخته می شود. معمولا محصولات فلزی، آهنی و فولادی را بر اساس وزنی که دارند، معامله می کنند. خرید و فروش آهن آلات بر اساس نوع محصول و وزنی که دارد انجام می شود. برای محاسبه وزن هر محصول فرمول مشخصی وجود دارد. تیرآهن بال پهن به خاطر وزن بالاتری که نسبت به تیر معمولی دارد، قیمت بیشتری هم دارد.ناگفته نماند که خصوصیات فنی تیر هاش بهتر و بالاتر از تیراهن I است.

قیمت تیرآهن ۱۴

اصفهان امروز در وب سایت آهن رسان به نشانی www.ahanresan.ir قیمت تیرآهن کرمانشاه در ارومیه قیمت تیرآهن ۱۸ اصفهان قیمت تیرآهن ۱۸ فایکو قیمت آهن کیلویی قیمت آهن ایران جیب قیمت آهن در مشهد قیمت روز آهن 14 اصفهان در مشه  قیمت پروفیل قیمت آهن کیلویی قیمت آهن اهواز قیمت تیرآهن ۱۸ فایکو قیمت آهن ایران جیب قیمت روز آهن 14 اصفهان در مشهد قیمت آهن در مشهد قیمت آهن اصفهان امروز قیمت تیرآهن کرمانشاه در ارومیه قیمت تیرآهن ۱۴ اصفهان در کانال تلگرامی آهن رسان امروز قیمت تیرآهن اصفهان درب کارخانه قیمت تیرآهن ۱۸ اصفهان قیمت آهن کیلویی قیمت آهن ایران جیب قیمت تیرآهن ۲۰ اصفهان قیمت روز آهن 14 اصفهان در مشهد قیمت آهن کیلویی قیمت روز آهن در بیرجند قیمت روز آهن ایران جیب آهن آنلاین بنگاه آهن آلات تهران خرید آهن قیمت هر کیلو آهن دست دوم ۱۴۰۰ ارزانترین قیمت اهن در کانال قیمت گذاری آهن رسان بارگذاری شده است.

اما چیزهای دیگری نیز وجود دارد که بر قیمت تیرآهن اثر می گذارد و خریداران و مصرف کنندگان معمولا از آن اطلاع دارند. عواملی مثل قیمت نفت، دلار، مواد اولیه، آهن اسفنجی، سنگ آهن، قراضه، گندله، سوخت و حامل های انرژی، به تبع آن قیمت و هزینه حمل و نقل، میزان عرضه و حجم تقاضا در بازار، شرایط فصلی؛ جوی و آب و هوایی، شرایط سیاسی و .. همه به طور مستقیم و غیر مستقیم بر قیمت این محصولات تاثیر می گذارند.قیمت تیرآهن اسفنجی در تهران